Роль зволоження повітря
Створення комфортних умов
Сучасне життя змушує людину значну частину доби проводити в приміщенні, будь то квартира, офіс, виробничі цехи тощо. Створення комфортних умов є запорукою здоров'я. Якщо обігрів, вентиляція, освітлення та водопостачання в більшості випадків забезпечуються тією чи іншою мірою, то проблема підтримки необхідного рівня вологості в приміщеннях найчастіше вирішується за залишковим принципом або не вирішується зовсім. Водночас фактор вологості відіграє значну роль, будучи повноправною складовою тріади основних показників ступеня комфорту (температура повітря – його рухливість – вологість). Математично формалізований взаємозв'язок зазначених показників за 6-бальною шкалою оцінки рівня комфорту визначається міжнародним стандартом ISO 7730 з використанням обчислюваних індексів PMV та PPD. Відомо, що людське тіло на 85 % складається із води, і тому збереження балансу вологості — одна з основних умов збереження здоров'я та доброго самопочуття.
Особливу роль зволоження повітря відіграє в зимовий період, коли, навіть за високої відносної вологості атмосферного повітря, його абсолютний вміст вологи є, як правило, надзвичайно низьким. Поступаючи до приміщення, повітря нагрівається. При цьому його абсолютне вміст вологи залишається незмінним, а відносна вологість різко падає. Для підтримки відносної вологості на прийнятному рівні потрібне штучне зволоження повітря, причому досить інтенсивне.
Результати більш детальних розрахунків представлені на графіках. Використовуючи кліматичні дані за параметрами «А» та «Б», наведені в СНиП 2.04.05–91* «Опалення, вентиляція та кондиціювання повітря», здійснено розрахунок дефіциту вологи (рис. 2) у приміщенні, що визначає потрібну кількість вологи в грамах, яке необхідно додати кожному кілограму повітря, що надходить у приміщення для досягнення заданої вологості за кімнатної температури 20°С.
Дані свідчать, що практично у всіх регіонах України відносна вологість у холодний період за відсутності штучного зволоження опускається суттєво нижчою за регламентовані значення. Останні становлять у середньому 50-60%. У регіонах із різко континентальним кліматом при нагріванні повітря в зимовий період до кімнатної температури 20°С відносна вологість падає майже до 0%. Для порівняння слід зазначити, що відносна вологість повітря в пустелі Сахара не опускається нижче 15%!
Крім забезпечення комфорту, підтримання необхідного рівня вологості є також надзвичайно важливим з санітарно-гігієнічної точки зору. Відомо, що бактеріальна флора (pneumococcus, staphylococcus, streptococcus) пригнічується у 20 разів інтенсивніше при відносній вологості повітря від 45 до 55 %, ніж при вологості повітря вище 70 % та нижче 20 %.
Основні фізіологічні ознаки зниженої вологості повітря
- Сухість у роті, постійне почуття спраги.
- Першення в гортані.
- Запалення очей.
- Натирання слизових оболонок очей контактними лінзами. Оскільки лінзи мають достатню гігроскопічність, вони поглинають і виділяють вологу з поверхні очей. Якщо повітря дуже сухе, то лінзи швидко висихають і деформуються. Крім цього, сушіння поверхні призводить до утворення в'язкої плівки, яка заважає віку очищати лінзу при морганні. Ця плівка сприяє прискореному скупченню білків і бактерій, що призводить до інфікування очей. Дослідження очних інфекцій, що виникають при носінні контактних лінз, показують суттєве зростання кількості цих захворювань у зимовий період.
- Роздратування носових пазух.
- Втрата еластичності шкіри.
- Виникнення екзем, що виражаються в ороговенні верхнього шару шкіри, яка стає схильною до запалення.
- Розтріскування слизових оболонок губ.
- Прискорені напади астми.
- Підвищена інфекційна та респіраторна захворюваність, зумовлені зниженням очищувальної здатності бронхіальної системи, ослабленням захисної функції респіраторного епітелію та ослабленням імунної системи за рахунок дегідратації організму.
- Носові кровотечі.
- Хронічні м'язові болі та болі в суглобах.
- Симптоми недостатнього споживання кисню (погана концентрація уваги, швидка стомлюваність).
- Основні фізичні прояви зниженої вологості повітря.
- Електростатичні розряди.
- Налаштовані музичні інструменти.
- Тріщини на виробах з дерева (меблі, внутрішнє оздоблення приміщень, паркет).
- Підвищена запиленість.
- Висихання та порушення електричної ізоляції кабелів.
Необхідність зволоження повітря в окремих галузях промисловості обумовлюється різними причинами.
У текстильній промисловості